Yandex Mail Sorunları ve Çözümleri [Yazı Dizisi]

Son zamanlarda hem bireysel kullanıcılar gerekse kurumsal kullanıcılar için ücretsiz olmasının yanında bir çok özellik ile cazip bir mail servisi olarak tercih edilen “Yandex Mail” sorunlar karşısında destek alabileceğimiz hızlı bir destek ekibine sahip değil gibi görünüyor.

İş başa düştüğünde kendim ve siz değerli takipçilerim için kılavuz niteliğinde “Yandex Mail Sorun Çözme” yazı dizisi oluşturmaya karar verdim.

Yandex büyük çoğunlukla sorunsuz çalışan ücretsiz bir mail servisi olarak hizmet veriyor olsa da zaman zaman karşılaştığımız sorunlar saç baş yoldurur durumlarına getirebiliyor.

Bu durumlarda öncelikli olarak şunları deneyebilirsiniz..

Mail hesabının silinip yeniden oluşturulması

Lütfen dikkat edin, kullanıcı Posta İstemcisinde (Outlook,Thunderbird,Opera Mail) hesabını imap protokolü ile sunucu eş zamanlı yapılandırmışsa tüm maillerinin silinmesi hoşuna gitmeyebilir. Sadece pop3 protokolü ile yapılandırılmış hesaplar için tercih etmenizi öneriyorum. Kullanıcı için maillerin silinmesi önemli değilse uçurun gitsin 🙂

Yeni açılan bir mail hesabının sürekli şifre sorması

Önce mutlaka atladığınız birşeyler olmalı diye düşünmelisiniz. Bu sizi sorunun üzerine odaklanmanızı sağlayacaktır.

Bir etki alanı altında oluşturduğunuz mail hesabına giriş yapmadığınız sürece işlemi tamamlamış sayılmazsınız. Giriş yapıp kullanıcı bilgilerinizi doldurduktan sonra Posta istemcinizde yaşadığınız bu sorun kuvvetle muhtemel ortadan kalkacaktır.

Gönder-Al yaptığınızda “başka bir eposta iletisinin teslimi yapıldığından veya başka bir eposta uygulaması erişmekte olduğundan posta kutunuz geçici olarak kullanılmaz” Hatası aldıysanız öncelikle şunları kontrol etmelisiniz»

Önce Yandex Mail hesabınıza giriş yapın.

Ayarlar » Diğer »

yandex-ayarlar

E-Posta Programları (solda) tıklayın / açın

yandex-ayarlar2

İşaretledikten sonra şöyle bir ekran gelecek,

yandex-pop-ayarlari

Gelen Kutusu,Gönderilmiş Postalar,Spam ve Taslaklar ı da işaretleyin.

yandex-pop3-ayarlari

Değişiklikleri kaydederek çıkın ve bir kaç dakika sonra Outlook’u kapatıp tekrar açın Gönder/Al yapın.

Muhtemelen sorununuz düzelecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.